Користувальницькькі налаштування

Налаштування сайту


czechia:liberec:na_vichnu_pamjat_borcjam_ukrajinskoji_galickoji_armiji

Розбіжності

Тут показані розбіжності між вибраною ревізією та поточною версією сторінки.

Посилання на цей список змін

czechia:liberec:na_vichnu_pamjat_borcjam_ukrajinskoji_galickoji_armiji [2019/04/28 17:10] (поточний)
memorial створено
Рядок 1: Рядок 1:
 +==== На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії ====
 +
 +за волю і добро свого народа,​ що викинені ворогами з-під рідної стріхи зложили тут свої кости.
 +
 +==== Опис ====
 +{{:​czechia:​liberec:​dsc09868.jpg?​200 |На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії}}
 +Пам'​ятник споруджено у 1927 р. за ініціативи української громади м. Ліберець,​ яку творили різні місцеві організації:​ «Українське допомогове товариство»,​ «С.У.П.О»,​ філії «УВРС» , «Сокола» та ін. Вони складалися з колишніх вояків УНР, переважно бійців так званої Гірської бригади Української Галицької Армії (УГА), яких наприкінці Першої світової війни було розміщено у таборі для інтернованих у м. Німецьке Яблонне (тепер Яблонне в Под'​єштеді). Автор проекту - визначний художник-графік - Василь Касіян. Це - єдина праця Касіяна в монументальному мистецтві,​ й художник вирішив її у нетрадиційному ключі. У загальному рішенні переважає не монументальна,​ а жанрова основа. Скульптурна група, що розташована по вертикальній і горизонтальній осі, справляє глибоке емоційне враження. Це напруження досягається контрастом динамічних (вертикальних) постатей одинокої матері з двома дітьми та статичної (горизонтальної) фігури загиблого батька-солдата. Надзвичайною майстерністю позначена проробка кожної деталі монументу:​ типовий український одяг матері,​ дітей, форма, зброя та амуніція полеглого солдата Першої світової війни.
 +
 +Деталізація,​ проробка емоцій постав,​ композиційне новаторство скульптурної групи - усі ці риси створюють мимовільні асоціації із широкознаним у Чеській Республіці пам'​ятником відомого скультура Отто Гутфренда [[http://​www.ceskem.cz/​nachodsko/​babiccino-udoli/​1051-pomnik-babicka-s-detmi-od-otto-gutfreunda.html|«Бабуся з дітьми»]],​ який було відкрито у 1922 р. на вшанування столітнього ювілею від дня народження класика чеської літератури - Божени Нємцової. У 20 р.р. минулого століття Отто Гутфренд,​ на той час визнаний майстер модерністської (кубістичної) скульптури,​ викладав монументальне мистецтво в празьких університетах й міг бути вчителем Миколи Касіяна,​ який на той час вивчав мистецтво в Празі.
 +
 +Оригінальне фото нижче взято з газети "​Український тиждень"​ від 11.11.1935
 +{{:​czechia:​liberec:​p1250673_s.jpg?​200 |}}
 +Початково пам'​ятник стояв на високому постаменті з чорного мармуру,​ де був викарбуваний напис: “На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії за волю і добро свого народа,​ що викинені ворогами з-під рідної стріхи зложили тут свої кости”. Побіля нього були поховані українські військовики.
 +
 +На початку 1960-х рр. XX ст. коли переробляли цвинтар на офіційний військовий,​ пам’ятник з постаменту зняли, тепер він просто стоїть на землі. Могили українських вояків навколо відсутні. Пам’ятник справляє враження доглянутого,​ хоча його юридичний статус не встановлено.
 +
 +==== Карта ====
 +
 +{{simplemap>​osm?​lat=50.789123891025&​long=15.061537027359}}
  
czechia/liberec/na_vichnu_pamjat_borcjam_ukrajinskoji_galickoji_armiji.txt · Востаннє змінено: 2019/04/28 17:10 повз memorial