Користувальницькькі налаштування

Налаштування сайту


czechia:liberec:na_vichnu_pamjat_borcjam_ukrajinskoji_galickoji_armiji

На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії

за волю і добро свого народа, що викинені ворогами з-під рідної стріхи зложили тут свої кости.

Опис

На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії Пам'ятник споруджено у 1927 р. за ініціативи української громади м. Ліберець, яку творили різні місцеві організації: «Українське допомогове товариство», «С.У.П.О», філії «УВРС» , «Сокола» та ін. Вони складалися з колишніх вояків УНР, переважно бійців так званої Гірської бригади Української Галицької Армії (УГА), яких наприкінці Першої світової війни було розміщено у таборі для інтернованих у м. Німецьке Яблонне (тепер Яблонне в Под'єштеді). Автор проекту - визначний художник-графік - Василь Касіян. Це - єдина праця Касіяна в монументальному мистецтві, й художник вирішив її у нетрадиційному ключі. У загальному рішенні переважає не монументальна, а жанрова основа. Скульптурна група, що розташована по вертикальній і горизонтальній осі, справляє глибоке емоційне враження. Це напруження досягається контрастом динамічних (вертикальних) постатей одинокої матері з двома дітьми та статичної (горизонтальної) фігури загиблого батька-солдата. Надзвичайною майстерністю позначена проробка кожної деталі монументу: типовий український одяг матері, дітей, форма, зброя та амуніція полеглого солдата Першої світової війни.

Деталізація, проробка емоцій постав, композиційне новаторство скульптурної групи - усі ці риси створюють мимовільні асоціації із широкознаним у Чеській Республіці пам'ятником відомого скультура Отто Гутфренда «Бабуся з дітьми», який було відкрито у 1922 р. на вшанування столітнього ювілею від дня народження класика чеської літератури - Божени Нємцової. У 20 р.р. минулого століття Отто Гутфренд, на той час визнаний майстер модерністської (кубістичної) скульптури, викладав монументальне мистецтво в празьких університетах й міг бути вчителем Миколи Касіяна, який на той час вивчав мистецтво в Празі.

Оригінальне фото нижче взято з газети “Український тиждень” від 11.11.1935 Початково пам'ятник стояв на високому постаменті з чорного мармуру, де був викарбуваний напис: “На вічну пам‘ять борцям Української Галицької Армії за волю і добро свого народа, що викинені ворогами з-під рідної стріхи зложили тут свої кости”. Побіля нього були поховані українські військовики.

На початку 1960-х рр. XX ст. коли переробляли цвинтар на офіційний військовий, пам’ятник з постаменту зняли, тепер він просто стоїть на землі. Могили українських вояків навколо відсутні. Пам’ятник справляє враження доглянутого, хоча його юридичний статус не встановлено.

Карта

czechia/liberec/na_vichnu_pamjat_borcjam_ukrajinskoji_galickoji_armiji.txt · Востаннє змінено: 2019/04/28 17:10 повз memorial